okres Bratislava II

Nadřazené územní celky

Podřazené územní celky

Počet obyvatel - okres Bratislava II

Počet obyvatel ve zvoleném okresu je sumou lidí, kteří dlouhodobě na území okresu trvale nebo dlouhodobě bydlí. Do tohoto počtu jsou zahrnuti lidé s občanstvím, kteří zde mají trvalé bydliště déle než 12 měsíců. Do statistik jsou také započteny osoby cizí státní příslušnosti s trvalým bydlištěm v daném okrese po dobu delší jak 12 měsíců. Vyloučeni jsou občané, kteří se pohybují mimo území daného okresu více než 12 měsíců. Při pohledu na graf získáte informaci o vývoji počtu obyvatel v posledních letech v daném okrese.

8,9
Velmi dobrý
Informace poskytuje Štatistický úrad Slovenskej republiky. V pravidelných intervalech provádí tento úřad sčítání lidu. Dále jsou získávány data statistickými údaji o úmrtích, narozeních a změnách hlášení trvalého pobytu.

Sňatečnost a rozvodovost - okres Bratislava II

Vývoj cen nemovitostí - okres Bratislava II

Nemovitost je definována jako pozemek či stavba spojená se zemí pevným základem. Do tohoto počtu spadají byty a rodinné domy. Údaje o cenách nemovitostí dlouhodobě sleduje a zpracovává komplexní informační systém INEM. Informace o cenách nemovitostí je možné pro území okres Bratislava II vyhledávat prostřednictvím tzv. cenových map, které přehledně zpracovávají databázi informací o skutečných prodejních cenách nemovitostí. Graf pojednává o průměrných cenách bytů a rodinných domů za m2 v posledních letech v příslušném okrese.

Ve Slovenské republice jsou nemovitosti evidovány ve veřejném seznamu - katastru nemovitostí, jehož provoz zajišťuje Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky. Ceny nemovitostí jsou dále pravidelně zveřejňovány ve statistikách Statistického úřadu Slovenské republiky a Slovenskou národní bankou. Při výpočtu cen nemovitostí je vycházeno z údajů realitní inzerce, přičemž je zohledněn stav nemovitosti, materiál, vlastnictví či velikostní kategorie.

Rychlost obratu nemovitostí - okres Bratislava II

Index cen nemovitostí - Slovensko

Zahájené byty a domy - okres Bratislava II

Dokončené byty a domy - okres Bratislava II

Objem hypotečních úvěrů - Slovensko

Stav celkového objemu hypotečních úvěrů na konci sledovanéhoo období. Vzrůstající objem hypotečních úvěrů může značit zvyšující se poptávku po nemovitostech a tím tlak na cenu nemovitostí směrem nahoru.

Kriminalita - Bratislavský kraj

Kriminalita je obvykle popisována jako úhrn činů podle prostoru, času, struktury, rozsahu a pohybu. V obecném slova smyslu je to zločinnost, respektive souhrn trestné činnosti. Trestným činem je pro společnost nebezpečný čin, jehož znaky jsou uvedené v trestním zákoně. Základním nástrojem, kterým lze porovnávat jednotlivé kraje nebo územní celky, je Index kriminality. Index kriminality udává počet zjištěných skutků za jednotlivé období, přepočtených na 10 tisíc obyvatel. Uvedený graf dává přehled o vývoji indexu kriminality v posledních letech pro daný kraj.

Na Slovensku oficiálně kriminalitu a další ukazatele sleduje Policie Slovenské republiky, Ministerstvo vnitra SR a Statistický úřad Slovenské republiky. Statistiky o kriminalitě shromažďuje Ministerstvo vnitra SR a zobrazuje ji v tzv. mapách trestných činů.

Průměrná mzda - Bratislavský kraj

Průměrná hrubá mzda představuje podíl mezd bez ostatních osobních nákladů připadající na zaměstnance. Tato mzda zahrnuje především základní mzdu či plat, příplatky, odměny, náhrady mezd a další složky mzdy nebo platu, které byly zaměstnanci zúčtovány k výplatě. Hrubá mzda se skládá z čisté mzdy a částek na pojistné na všeobecné zdravotní pojištění a sociální zabezpečení, dále zálohové splátky daně z příjmu fyzických osob a další zákonné či jiné zaměstnancem dohodnuté srážky. Zahrnuje především osoby v pracovním, služebním nebo členském poměru daného státu k zaměstnavateli. Údaje o počtu zaměstnanců a průměrných mzdách jsou uvedeny v přepočtu na plně zaměstnané osoby za celé národní hospodářství. Následující graf zachycuje vývoj průměrné měsíční mzdy ve zvoleném kraji.

10,0
Nejlepší
Údaje o vývoji průměrné mzdy zveřejňuje Statistický úřad Slovenské republiky ve spolupráci s Ministerstvem práce, sociálních věcí a rodiny Slovenské republiky. Statistický úřad Slovenské republiky čtvrtletně zveřejňuje informace o průměrných měsíčních mzdách v národním hospodářství. Tyto údaje jsou většinou roztříděny podle odvětví.

Počet nezaměstnaných - okres Bratislava II

Nezaměstnaným je osoba starší 15-ti let, bydlící ve sledovaném území a v průběhu referenčního týdne nebyla zaměstnána, dále byla připravena k nástupu do zaměstnání nejpozději do 14 dní a v průběhu posledních 4 týdnů si zaměstnání aktivně hledala. V rámci statistik jsou započteny osoby obvykle bydlící v soukromých domácnostech. Ze statistik jsou vyjmuty osoby bydlící dlouhodobě v hromadných ubytovacích zařízeních. Tento důvod limituje úplnost statistik, jelikož se to týká většinou skupiny cizích státních příslušníků žijících a pracujících na území státu. Míra nezaměstnanosti je základním národohospodářským ukazatelem. Je počítána jako podíl nezaměstnaných lidí a počtu ekonomicky aktivních obyvatel. Uvedený graf dává přehled o míře nezaměstnanosti v posledních letech v daném okrese.

3,3
Podprůměrný

Volná pracovní místa - Bratislavský kraj

10,0
Nejlepší

HDP - Bratislavský kraj

10,0
Nejlepší

Míra inflace - Slovensko

Relativní údaj změny cenové hladiny oproti stejnému měsíci předcházejícího roku. Data jsou v procentech. Sledovanou míra inflace je zaměřena na spotřební koš, neodrazuje tedy situaci na trhu nemovitostí. Na míru inflace působí více faktorů, ale jedním z nich je i průměrná mzda nebo množství peněz v oběhu, které zase mohou mít vliv na cenu nemovitostí.

Průmyslová produkce - Slovensko

Bazický index v běžných cenách roku 2021, data očištěná od sezónních a kalendářních vlivů. Ukazatel zaměřený na prodanou průmyslovou produkci. Její vývoj může ukazovat výkonnostní stav domácího průmyslu.

Cestovní ruch - okres Bratislava II

9,6
Nejlepší

Zahraniční obchod - Slovensko

Absolutní údaj čisté zahraniční obchodní bilance v peněžních jednotkách. Převažování dovozu nebo vývozu zboží a služeb zobrazuje zaměření ekonomiky, Exportně zaměřené ekonomiky budou závislé na pohybu měnového kurzu a na výkonnosti ekonomik, do kterých vyváží. Obecně na obchodní bilanci má výrazný vliv měnový kurz.

Oběživo - Slovensko

Absolutní údaj peněžního agregátu M3 v sobě obsahuje hotovostní oběživo, peněžní vklady, spořící účty, termínované účty. Zvýšené mnoštví peněz v oběhu zvyšuje tlak na růst cenové hladiny, potažmo na růst cen nemovitostí. Při zvýšeném množství peněz v oběhu dochází k nárůstu investic, možné směřování investic je do nemovitostí, ať už koupě nebo nové výstavby.

Index SAX - Slovensko

Popis: Index SAX je oficiální index bratislavské burzy CP. Zobrazuje obchodování na trhu a v reálném čase zobrazuje například důvěru na trhu, krátkodobý budoucí vývoj. Indexy obecně jsou velmi citlivé na vnější vlivy, mají vysokou volatilitu, proto sledujeme průměrné měsíční hodnoty, které více zobrazují vývoj trhu.

Naděje dožití - okres Bratislava II

Naděje na dožití, označované též jako střední délka života, je označována jako průměrný počet let, který má jedinec v určitém věku před sebou, pokud by byly zachovány úmrtnostní poměry, které byly patrné ve sledovaném období. Vzhledem k odlišné úmrtnosti mužů a žen se stanovuje odlišně pro obě pohlaví. Do počtu lez zahrnout muži a ženy při narození, žijící v dané lokalitě a při zachování úmrtnostních poměrů, které jsou ve sledovaném období. Získává se z úmrtnostních tabulek a dá se stanovit pro jakýkoliv věk. Nejčastěji se stanovuje pro věk narození a pro věk 65 let. Hodnotu ovlivňují nejrůznější faktory: strava, ekonomika země, infrastruktura, stav zdravotnictví, úroveň kriminality, vojenský stav země, životní prostředí, aj. Graf níže znázorňuje naději dožití mužů a žen v příslušném okrese.

9,0
Nejlepší
Statistiky naděje dožití pro Slovensko za každé pohlaví publikuje Statistický úřad Slovenské republiky. Při zpracování statistik naděje dožití vychází Slovenský statistický úřad z úmrtnostních tabulek. Nejčastěji se udává střední délka života ve věku 0, tedy při narození. Jde o indikátor zdravotního stavu populace, který vychází z úmrtnostních poměrů dané populace.

Naděje dožití ve věku 65 let - Slovensko

Naděje na dožití neboli střední délka života udává průměrný počet let, který má jedinec v určitém věku před sebou, pokud by byly zachovány úmrtnostní poměry, které byly patrné ve sledovaném období. Vzhledem k odlišné úmrtnosti mužů a žen se stanovuje odlišně pro obě pohlaví. V rámci statistiky naděje dožití jsou započítáváni muži a ženy ve věku 65 let, žijící na daném území a při zachování úmrtnostních poměrů, které jsou patrné ve sledovaném období. Vypočítává se z úmrtnostních tabulek a lze ji určit pro jakýkoliv věk. Naděje dožití se vypočítává z úmrtnostních tabulek a lze ji určit pro jakýkoliv věk a obě pohlaví. Na výslednou hodnotu může působit řada faktorů, které ji mohou určitým způsobem ovlivnit, jako např. ekonomika, infrastruktura, vojenský stav země, zdravotnictví, životní prostředí, genetika, způsob stravování, úroveň kriminality a mnoho dalších faktorů. Uvedený graf znázorňuje naději dožití mužů a žen v posledních letech v daném státě.

Úmrtí - okres Bratislava II

Znečištění - Slovensko

Skleníkové plyny jsou plyny, vyskytující se v atmosféře Země, které nejvíce přispívají k tzv. skleníkovému efektu. Nejvýznamnějším skleníkový plyn přirozeného původu je oxid uhličitý. Z hlediska korektnosti však není úplně správné srovnávat státy z hlediska jejich absolutních emisí. Daleko větší vypovídající hodnotu má informace o měrných emisích. Těmi se rozumí poměrový ukazatel vztahující absolutní hodnotu emisí CO2 na jednoho obyvatele či jednotku HDP. Snahy o redukci produkce skleníkových plynů mají dva uhly pohledu. Klimatické hledisko zdůrazňuje vliv na celou planetu. Z ekonomického hlediska tyto snahy o redukci skleníkových plynů jsou vysoce finančně náročné. Na grafu níže lze pozorovat vývoj oxidu uhličitého v posledních letech, přepočteného na obyvatele, v daném státě.

Zjišťování množství co2 v ovzduší se provádí pomocí výpočtu na základě spalování fosilních paliv. Dále velmi využívanou metodou je infračervenou analýzou. Obě hodnoty se porovnávají k přesnějšímu určení hodnot co2. Data o emisích co2 shromažďuje Ministerstvo životního prostředí SR.